Gel Analoge Bystrumgel

Bystrumgel (gel) Vurdering: 102

Bystrumgelya - et lægemiddel til lokal behandling af sygdomme i muskuloskeletale systemet. Fås i gelform til ekstern brug. Aktiv bestanddel: ketoprofen (25 mg). Det er indiceret for gigt, brucite, blå mærker, tendinitis.

Analoger af stoffet Bystrumgel

Analog billigere fra 191 rubler.

Ketoprofen er et russisk ikke-steroidalt antiinflammatorisk lægemiddel til topisk brug. Solgt som en gel indeholdende ketoprofen i en koncentration på 2,5%. Det er ordineret til behandling af akutte og kroniske sygdomme i muskuloskeletale systemet.

Analog billigere fra 35 rubler.

Fastum er en aktuel gel designet til at reducere smerter af en traumatisk oprindelse, reducere spændinger og stivhed i nakke muskler og smerter i leddene. Der er kontraindikationer og bivirkninger.

Analog billigere fra 107 rubler.

På trods af at Flexen er lavet i Italien, er det meget billigere end "originalen". Den aktive bestanddel er ketoprofen. Det er kontraindiceret til administration i tilfælde af overfølsomhed over for lægemiddelkomponenterne under graviditet og amning.

Bystrumgel - analoger og substitutter

Tabellen viser alle generiske Bystrummgel af forskellige former for frigivelse samt deres gennemsnitlige omkostninger i apoteker.

Fastum-gel - CHEAPER 245 rubler.

Ketoprofen - CHEAPER 53 gnid.

Flamaks - CHEAPER 107 gnid.

Flexen - CHEAPER 151 rubler.

Flamaks-forte - CHEAPER 128 gnid.

Ketonal - dyrere 279 rubler.

Febrofid - CHEAPER 162 rubler.

Fastcaps - CHEAPER 240 rubler.

Artrozilen - dyrere 297 rubler.

Arketal-Rompharm - CHEAPER 176 gnid.

Artrum - CHEAPER 134 gnid.

Del din oplevelse ved hjælp af Bystrumgelya

Hold dig hjemme

Anbefalede analoger i tabellen er stoffer med det mest passende indhold af det aktive stof, der anvendes i Bystrumgel.

For hver af disse stoffer gives - de gennemsnitlige priser for minimumsbeløbet, som regelmæssigt opdateres for at afspejle markedssituationen.

Analog i form af en gel, til 13 rubler. Billigere end Bystrumgel.

Analoge tabletter, 151 rubler. Billigere end Bystrumgel.

Analog i form af en gel, 96 rubler. Billigere end Bystrumgel.

Analoge tabletter, 205 rubler. Billigere end Bystrumgel.

Analog i kapsler, 107 rubler. Billigere end Bystrumgel.

Analog i kapsler, 21 rubler. dyrere end Bystrumgel.

Analoge piller, 124 rubler. Billigere end Bystrumgel.

Analog i kapsler, til 39 rubler. dyrere end Bystrumgel.

Analog i kapsler, 18 rubler. Billigere end Bystrumgel.

Hvorfor er analoge dyrere eller billigere end Bystrummgel?

Normalt bruges der meget tid og penge på at lave en kemisk formel af et lægemiddel, og test udføres. Derefter køber medicinalfirmaet patentet og sætter det på salg.

Prisen på lægemidlet er højt, fordi nødt til at genvinde investeringen. Andre lægemidler er ens i sammensætning, mindre velkendte, men tidsprøvede forbliver mange gange billigere.

Sådan identificeres en falsk

For ikke at købe et falsk stof, skal du nøje se på dit køb.

Der er kontraindikationer! Inden du udskifter et bestemt lægemiddel, skal du kontakte din læge. Følg lægen foreskrevet dosering!

Forberedelser kan ikke bruges senere end den angivne dato på emballagen.

Billige analoge bystrumgel? Er der en billig ækvivalent i Bystrummgel?

Generisk Bystrumgelya?

"Bystrumgel" refererer til antiinflammatoriske lægemidler, som bruges til forskellige smerter i leddene såvel som i inflammatoriske sygdomme i leddene. Han er nu omkring 50 gram - 280 rubler. En modstykke, det vil sige den generiske "Bystrumgelya" er "Ketoprofen."

"Ketoprofen" indeholder den samme aktive bestanddel - ketoprofen, som "Bystrumgel". Og det koster meget mindre, 50 gram - kun 70 rubler.

Bystrumgel eller Ketoprofen. Analoger af dyre stoffer

Den aktive bestanddel i begge disse præparater er Ketoprofen - et ikke-steroidalt antiinflammatorisk middel (NSAID), et derivat af propionsyre. Ketoprofen, som andre NSAID'er, præsenteret i geler til ekstern brug, er meget effektiv i mange sygdomme i muskuloskeletalsystemet.

Det bruges til gigt, myositis, osteochondrose, radiculitis, blå mærker, forstuvninger. Dette skyldes efterspørgslen efter ketoprofen og forskellige doseringsformer indeholdende det. Ud over gelen fremstilles ketoprofen i kapsler til oral administration, i ampuller til injektioner og i rektal suppositorier, og Bystrumgel anvendes udelukkende eksternt.

Både Ketoprofen gel og Quickmgel i 1 g indeholder 2,5 mg. aktiv substans ketoprofena. Disse lægemidler pakkes i rør af 30, 50 og 100g. Omkostningerne overstiger højere end Ketoprofen, men forskellen i dette tilfælde er ubetydelig - mindre end hundrede rubler. Mange mennesker forklarer denne forskel ved at sige, at Bystrumgel mere selektivt trænger ind i det berørte væv og forårsager mindre bivirkninger. Dette er næppe sandt.

Bivirkningerne af NSAID'er (irritation af huden og slimhinderne, allergiske reaktioner) skyldes selve strukturen af ​​NSAID'erne og er næsten ikke afhængige af fremstillingsteknologi og rensningsgraden.

Bunden er, at Bystramgel og Ketoprofen er generiske af et så kendt lægemiddel som Fastum Gel, produceret af det italienske firma Menarini. Dette lægemiddel, på grund af dets effektivitet, forstærket af reklameaktionerne, har genereret mange billige ikke-proprietære analoger eller generiske medier.

Den generiske Bystrumgel er produceret af det russiske firma Akrihin. Og ketoprofen gel fremstilles af det ukrainske medicinalfirma Darnitsa under varemærket F-gel. Også ketoprofen (mere præcist Ketoprofen Vramed gel) produceres af det bulgarske selskab Sopharma. Og så er der Ketoprofen-Verte - produkter fra det russiske firma Vertex. Dette firma er specialiseret ikke kun i fremstilling af lægemidler, men også for kosmetik til personlig hygiejne, bioadditiver. Manglen på smal specialisering gør det muligt at tvivle kvaliteten af ​​de fremstillede produkter.

Ud over de ovennævnte stoffer er Ketoprofen inkluderet i følgende stoffer:

  • Artrozilen - gel, ampuller, spray, kapsler, rektal suppositorier. Firm Dompe, Italien.
  • Ketonal - gel, fløde, tabletter, kapsler, rektal suppositorier. Produkter fra det slovenske selskab Lek.
  • Febrofid-gel. Medan, Polen.
  • Flexen - gel, pulver til injektion, rektal suppositorier, kapsler. Lægemidlet er fremstillet af forskellige italienske farmaceutiske virksomheder.
  • Artrum - gel, produkter fra det russiske firma Biosintez.

Traditionelt er narkotika af vesteuropæiske producenter mere troværdige end indenlandske, især ukrainske. Det endelige valg mellem kvalitet og pris er lavet af forbrugeren og fokuserer ikke kun på sine egne præferencer, men også på hans rigdom.

Gel Analoge Bystrumgel

Seneste prisopdatering: 03/08/2019

Liste over analoger: sortering efter pris, bedømmelse

Bystrummgel (gel) Vurdering: 74

Billigere erstatninger Bystrumgelya

Analog billigere fra 191 rubler.

Ketoprofen er et russisk ikke-steroidalt antiinflammatorisk lægemiddel til topisk brug. Når den anvendes eksternt, har den antiinflammatoriske og analgetiske virkninger.

Lægen foreskrev Ketoprofen for cervical osteochondrosis, sagde bør straks hjælpe. Jeg brugte det i 3 dage og bemærkede ikke nogen forbedringer, min nakke såre meget. I akut osteochondrose bidrog salven mig ikke overhovedet.

Flexen (gel) Vurdering: 67 Op

Analog billigere fra 107 rubler.

På trods af at Flexen er lavet i Italien, er det meget billigere end "originalen". Den aktive bestanddel er ketoprofen. Det er kontraindiceret til administration i tilfælde af overfølsomhed over for lægemiddelkomponenterne under graviditet og amning.

Analog billigere fra 35 rubler.

Fastum gel er et præparat af omtrent samme prisklasse som Bystrummgel. Ketoprofen (2,5%) anvendes som en aktiv ingrediens. Det er ordineret til smerter i muskler, led, smerter af traumatisk oprindelse.

Fastum gel ser ud og ligner meget vand. Den behandlende læge foreskrevet for akut cervikal osteochondrose (rygmarv 3 til 6), men der var ingen forbedring, selvom jeg smurt et helt rør. Hvad de beder om sådanne penge er ikke klart (

Bystrumgel analoger

Denne side indeholder en liste over alle analoger af Bystrummgel i sammensætning og anvendelse. En liste over billige analoger, samt at sammenligne priser på apoteker.

  • Den billigste analoge bystrumgel: Diclofenac
  • Den mest populære analoge bystrumgel: Diclofenac
  • ATC klassificering: Ketoprofen
  • Aktive ingredienser / Sammensætning: Ketoprofen

Billige analoger Bystrumgel

Ved beregning af omkostningerne ved billige analoger Bystrumgel blev den minimumspris, der blev fundet i apoteks prislister, taget i betragtning

Populære analoger Bystrumgel

Denne liste over lægemiddelanaloger er baseret på statistikker over de mest efterspurgte stoffer.

Alle analoger Bystrumgel

Analoger i sammensætning og indikationer

Ovenstående liste over analoger af lægemidler, hvori Quicklmgel-substitutter er angivet, er den mest hensigtsmæssige, da de har samme sammensætning af aktive ingredienser og svarer til indikationerne for anvendelse

Analoger om indikationer og anvendelsesmåde

Forskellig sammensætning kan være den samme ifølge indikationerne og anvendelsesmåden.

Hvordan finder man en billig tilsvarende dyr medicin?

For at finde en billig analog af et lægemiddel, et generisk eller et synonym, anbefaler vi først og fremmest at være opmærksom på sammensætningen, nemlig de samme aktive ingredienser og indikationer for brug. De aktive bestanddele af lægemidlet er de samme og vil indikere, at lægemidlet er synonymt med et lægemiddel, som er farmaceutisk ækvivalent eller et farmaceutisk alternativ. Glem ikke om de inaktive komponenter af lignende stoffer, der kan påvirke sikkerhed og effekt. Glem ikke rådgivning fra læger, selvbehandling kan skade dit helbred, så kontakt altid lægen, inden du bruger medicin.

Bystrumgel pris

På nedenstående steder kan du finde priser på Bystrummgel og finde ud af tilgængeligheden på et apotek i nærheden.

Hurtige instruktioner

VEJLEDNING
om brugen af ​​stoffet
Bystrumgel

Aktiv ingrediens
ketoprofen

Farmakologisk gruppe
NSAID'er til ekstern brug

Farmakologisk aktivitet
Inflammatoriske eller traumatiske læsioner af led, sener, ledbånd og muskler:
- arthritis, periarthritis
- tendinitis, tendosynovit;
bursitis
- blå mærker, ledbåndskader, forstyrrelser, skader på knæets meniscus
- torticollis
- lumbago
Phlebitis, periphlebit.

Farmakokinetik
Inflammatoriske eller traumatiske læsioner af led, sener, ledbånd og muskler:
- arthritis, periarthritis
- tendinitis, tendosynovit;
bursitis
- blå mærker, ledbåndskader, forstyrrelser, skader på knæets meniscus
- torticollis
- lumbago
Phlebitis, periphlebit.

vidnesbyrd
Inflammatoriske eller traumatiske læsioner af led, sener, ledbånd og muskler:
- arthritis, periarthritis
- tendinitis, tendosynovit;
bursitis
- blå mærker, ledbåndskader, forstyrrelser, skader på knæets meniscus
- torticollis
- lumbago
Phlebitis, periphlebit.

Kontraindikationer
dermatose
eksem
- inficerede slid og sår
- graviditet
- laktationsperiode
- børns alder
- Overfølsomhed over for ketoprofen eller andre komponenter i lægemidlet.

Bivirkninger
I sjældne tilfælde: allergiske reaktioner, der kræver ophør af lægemidlet, fotosensibilisering.

overdosis
Tilfælde af overdosering med brugen af ​​stoffet Bystrumgel® ikke beskrevet.

Særlige instruktioner
Det anbefales ikke at påføre gelen på åbne sår eller beskadiget hud.
Tillad ikke indtag af gel på slimhinder og øjne.

Brug under graviditet og amning
Lægemidlet er kontraindiceret til brug under graviditet og amning.

Drug interaktioner
I øjeblikket er der ikke identificeret tilfælde af lægemiddelinteraktion af stoffet Bystrumgel® med andre lægemidler.

Anvendelsesmåde
Lægemidlet anbringes på huden i det smertefulde område 2 gange dagligt, klemmer ud fra røret omkring 3-5 cm gel eller mere (afhængigt af området af det smertefulde område), fordel det i et ensartet tyndt lag og forsigtigt gnid det ind, indtil det er helt absorberet.
For at øge effektiviteten af ​​terapi er det muligt at anvende en gel under en tør okklusiv dressing.
Opbevaringsforhold
Lægemidlet bør opbevares på et tørt, mørkt sted uden for børns rækkevidde ved en temperatur på 15 ° til 25 ° C. Holdbarhed - 2 år.

Farmakologisk aktivitet
Analgetisk, antiinflammatorisk.
Indikationer for brug
Smertefulde inflammatoriske eller traumatiske læsioner af leddene, sener, ledbånd og muskler (arthritis, periarthritis, tendonitis, tendosinovitis, bursitis, blå mærker, skader på ledbåndene, forskydninger, skader på knægtens meniskus, torticollis, lumbago); phlebitis, periflebit

Anvendelsesmåde
Lokalt påført huden, klemmer ud fra et rør omkring 3-5 cm gel eller mere (afhængig af området af det smertefulde område), fordel det i et ensartet tyndt lag og forsigtigt gnid ind i de betændte og smertefulde områder af kroppen, indtil det er helt absorberet. Påfør 2 gange om dagen. For at øge effektiviteten af ​​terapi er det muligt at anvende en tør okklusiv dressing.

Bystremgel billig

* Den maksimale tilladte detailsalgspris for lægemidler beregnes i overensstemmelse med bekendtgørelsen fra den russiske føderations regering nr. 865 af 29. oktober 2010 (for de lægemidler, der er på listen)

Analoger Bystrumgel:

Brugsanvisning:

Gelen påføres på huden på stedet for betændelse med et tyndt lag, mængden af ​​gel må ikke overstige 3 - 5 cm, let gnides med massagebevægelser 1-2 gange om dagen. Behandlingsforløbet er 7-14 dage. Ved behandlingssvigt er samråd med den behandlende læge nødvendig.

Under graviditet og amning er stoffet kontraindiceret.

Sammensætning, brugsanvisning Bystrummgel og analoger af lægemidlet

Bystrumgel - ikke-steroid lægemiddel til ekstern brug. Lægemidlet har en lokal antiinflammatorisk og smertestillende virkning. Effektiv til behandling af radiculitis, osteochondrose og skader i muskuloskeletale systemet. Før du bruger det, skal du gøre dig bekendt med listen over kontraindikationer.

Sammensætning og farmakologiske egenskaber

Aktivt stof Bystrumgelya - ketoprofen. Det lindrer betændelse og fremmer hurtig helbredelse af sår. 1 g salve indeholder 25 mg ketoprofen.

Yderligere komponenter omfatter følgende stoffer:

  • rektificeret alkohol
  • lavendel olie;
  • Neroli ester;
  • destilleret vand.
  • rektificeret alkohol
  • lavendel olie;
  • Neroli ester;
  • destilleret vand.

På grund af dets sammensætning har Bystrumgel også en smertestillende og anti-ødem virkning. Effekten af ​​brugen af ​​lægemidlet bliver mærkbar efter 15-30 minutter. Ketoprofen påvirker ikke den generelle tilstand af ledbrusk.

Biotilgængeligheden af ​​salven er 5%. Det trænger ind i ledvævet. Mængden af ​​lægemiddel i plasma er meget lavt. Metabolismen af ​​det aktive stof afhænger ikke af tilstedeværelsen af ​​nyresvigt, patientens alder eller tilstedeværelsen af ​​levercirrhose.

Ketoprofen-baserede lægemidler har flere fordele. I modsætning til konventionelle antiinflammatoriske lægemidler har de en kompleks virkning. Ketoprofen har et lavt toksicitetsindeks, så listen over kontraindikationer til brugen af ​​dette lægemiddel er lille.

Behandling Bystrumgel giver en langvarig og kumulativ effekt. Lægemidlet fjerner hurtigt stivhed i led og muskler og derved returnerer dem til normal fysiologisk mobilitet.

Indikationer og kontraindikationer

Dette lokale middel anvendes til hudapplikationer til akutte og kroniske sygdomme i muskuloskeletalsystemet. Udvalget af terapeutiske virkninger af lægemidlet er ret bredt.

Indikationer for brug af salve til eliminering af patologier i muskuloskeletale systemet er som følger:

  • osteochondrose i de akutte og kroniske stadier
  • lændesmerter
  • reumatoid arthritis
  • spondylitis;
  • iskias;
  • artrose;
  • blå mærker, blå mærker.

Lægemidlet anbefales at bruge, når man bryder muskler og ledbånd, samt at fjerne rheumatoid smerte. Det bruges til at behandle aar-deformiteter, betændelse i sener og stasis i lymfestrømmen.

Lægemidlet skal opgives i følgende kliniske situationer:

  • oserende dermatitis;
  • graviditet 3 trimester;
  • overfølsomhed over for salvenes komponenter
  • eksem;
  • børnealder op til 6 år
  • amning periode
  • hudafskrabninger;
  • sår.

Med ekstrem forsigtighed kan gelen anvendes til kronisk hjertesvigt, leverporfyri og problemer i lever og nyrer. Gravide kvinder i den 1-2. Trimester må bruge stoffet, men kun efter samråd med lægen.

Instruktion, bivirkninger og overdosering

Gel skal gnides i tør hud. Bevægelsen skal være så blød som muligt. Ifølge instruktionerne anbefales lægemidlet at blive anvendt op til 3 gange om dagen. Den optimale enkeltdosis - en stribe salve i 5 cm. Lægemidlet bør absorberes fuldstændigt i huden. For at øge effektiviteten af ​​lægemidlet anbefales det at anvende bandager.

Bystrumgel forbudt at anvende til åbne sår og områder med beskadiget hud. Det er nødvendigt at sikre, at salven ikke falder på slimhinderne og øjnene. Blandt bivirkningerne af lægemidlet er en lokal reaktion.

Det manifesterer sig gennem:

  • cortexlignende udslæt;
  • rødme;
  • små blødninger.

I nogle tilfælde observeres allergisk dermatitis eller fotodermatitis. Hvis doseringen er for høj, kan patienten opleve fordøjelsesbesvær, ødem eller hjertesymptom.

Hvis du oplever en negativ reaktion på huden, skal du straks stoppe med at bruge medicinen.

Patienter med astma, kronisk rhinitis og bihulebetændelse har stor risiko for en allergisk reaktion.

Lægen anbefaler at beskytte de behandlede områder mod UV-stråling. Således mindskes lysfølsomheden. Behandlingen bør ikke fortsættes ud over den fastsatte periode, ellers øges risikoen for kontaktdermatitis.

Pris og egenskaber ved analoger

Prisen på salven Bystrumgel afhænger af apoteket, hvor den sælges. Den gennemsnitlige pris pr. 30 g medicin er ca. 186 p., 50 - fra 271 p. Og 100 - fra 445 p. Der er billige analoger bystrumgelya. Den lave pris i dette tilfælde indikerer ikke dårlig virkning, men fraværet af reklame for sådanne lægemidler.

Analoger i deres terapeutiske virkning på ingen måde dårligere end Bystrumgelya.

Følgende stoffer er så tæt relaterede som muligt:

  • Fastum gel;
  • Flexen gel;
  • ketoprofen;
  • Artrozilen;
  • Valusal.

Ved hastigheden af ​​virkningen og varigheden af ​​terapeutisk virkning er Fastum Gel ikke ringere end Bystrumgel. Det kan bruges til at behandle mindre skader og ledskader.

Flexen gel er ofte ordineret til behandling af osteochondrose. Lægemidlet er tilgængeligt i flere doseringsformer: gel og kapsler. Ulempen er et stort antal kontraindikationer.

Ketoprofen kan endda være mere effektivt end Bystrummgel. Sammensætningen af ​​lægemidlet er næsten identisk. Et sådant lægemiddel bør overlades til patienter med problemer i nyrerne og leveren. Det anbefales ikke selv for børn under 12 år og for personer, der er tilbøjelige til allergiske reaktioner. Bivirkninger er praktisk taget fraværende som ketoprofen

næsten helt elimineret fra kroppen.

Artrozilen anvendes i vid udstrækning. Værktøjet bidrager til hurtig genopretning af beskadigede områder. Perfekt til behandling af sportsskader. Lægemidlet bruges til symptomatisk behandling, det har ingen effekt på sygdomsforløbet. Det eneste negative - dette lægemiddel er ret dyrt.

Valusal indeholder aktive ingredienser, der har antiinflammatoriske og analgetiske virkninger. Værktøjet fjerner hurtigt ødem. Det aktive stof er det samme som i Bystramgel. Det anbefales ikke at blive anvendt under bandagen. Det maksimale terapeutiske kursus bør vare 14 dage.

Nogle gange er Voltaren Emulgel udpeget til at erstatte Bystrumgelya. Voltaren Gel har smertestillende, antiinflammatoriske og anti-ødemvirkninger. I modsætning til bystrumgel er den aktive bestanddel i dette præparat diclofenacnatrium. På grund af dets egenskaber accelererer denne komponent cellulær regenerering af væv i led og ledbånd. Medicinen hjælper med hurtigt at genoprette de skadede muskler. Blandt bivirkningerne bør noteres allergisk dermatitis og urticaria.

Det anbefales ikke at ændre Bystrumgel til et andet lægemiddel alene. Det er bedre at konsultere en læge, der vælger de mest effektive midler.

Før du bruger produktet til ekstern brug, skal du sikre dig, at der ikke er nogen allergisk reaktion på det. For at gøre dette skal du anvende en lille mængde af det medicinske præparat og observere hudens reaktion.

Patientanmeldelser

Jeg er en atlet, og jeg har ofte skader i form af at bryde muskler eller ledbånd. Min læge anbefalede at bruge Bystrumgel salve. Hun lindrer hurtigt op hævelse og smerte. Jeg bruger det 2 gange om dagen. Bystrumgel hjælper med at genoprette hurtigst muligt for at fortsætte med at træne.

For nylig gled gennem halsen, hele natten led af frygtelige smerter. Lægen rådede til at bruge salven Bystrummgel. Dette er et effektivt indenlandsk stof. Efter påføring af smerten forsvandt inden for en halv time. Nu holder jeg altid denne medicin i min førstehjælpskasse. Prisen på apoteker i Skt. Petersborg er omkring 280 rubler. til et lille rør.

Bystrumgel - effektivt antiinflammatorisk stof. Jeg bruger det til at lindre smerter i knæene. Duften af ​​stoffet er ganske behageligt - lavendel. Den terapeutiske virkning fortsætter i ganske lang tid. For al tid er brugen af ​​bivirkninger ikke afsløret. Pris Bystrumgelya i Moskva er ret overkommelig.

"Bystrumgel" - anæstetisk antiinflammatorisk middel til leddene

Et af de mest effektive lægemidler til behandling af led er "Bystrumgel" - det er let at påføre, og det aktive stof trænger direkte ind på inflammationsstedet og eliminerer smerte.

De farmakologiske egenskaber af lægemidlet tillader det at anvendes til fælles problemer med lokalisering. Den maksimale fordel af lægemidlet er imidlertid beskrevet ved behandling af sygdomme i muskuloskeletalsystemet. Lægen bør vælge den individuelt.

Produktbeskrivelse

I tilknytning til en farmakologisk undergruppe af antiinflammatoriske ikke-steroide midler gør Bystrumgel gelen fordelagtig - evnen til at reducere inflammationsområdet og smertenes intensitet i leddene.

Præsenteret betyder på apotekets hylde i form af en gennemsigtig, næsten farveløs gel med en behagelig konsistens uden en skarp, afstødende lugt. Emballage - i rør af aluminium. Mængden af ​​lægemidlet er forskelligt:

Den aktive bestanddel i lægemiddelsammensætningen præsenteres dog i lige koncentration - 2,5%.

Rør er placeret i standard farmaceutiske kartonpakninger med kort information om medicinen. Inde er en detaljeret instruktion, der ikke blot angiver indikationerne, men også kontraindikationer til brugen af ​​gelen, men også anvendelsesmåden og mulige uønskede konsekvenser.

Hvornår kan jeg bruge Bystrummgel?

Som regel bestemmer selve lægemidlets form - gelen, dets aktive ingredienser, fra hvilken Bystrumgel hjælper:

  • udseendet af en skarp smerte i blødt væv og led, for eksempel efter overdreven fysisk anstrengelse - symptomatisk terapi;
  • reaktivt arthritis smertesyndrom - Reiter's sygdom;
  • osteochondrosis - ubehag i rygsøjlen på grund af degenerative ændringer i hvirvlerne
  • slidgigt af forskellig lokalisering - oftest i knæleddene, smerte ved acceleration af trin, stigende trapper;
  • arthritis - kronisk eller akut, forskellig i etiologi og forekomstmekanisme;
  • betændelse efter skade - forstuvninger, senebrud;
  • inflammatoriske processer i muskuloskeletale strukturer - tendinitis, bursitis, såvel som radiculitis, neuritis;
  • hævelse og betændelse i blødt væv - myosit, myalgi.

Lægen kan anbefale "Bystrumgel" selv for andre lidelser og patologiske tilstande i væv og led, hvis der er tegn. Den uafhængige brug af stoffet er imidlertid upraktisk - uønskede konsekvenser kan forekomme i form af dermatitis, allergier og øget smerte.

Værktøjets farmakologiske egenskaber

At være faktisk den samme repræsentant for NSAID-undergruppen, har "Bystrumgel" de karakteristiske egenskaber for dem - for at undertrykke inflammationsaktiviteten i læsionen for at reducere sværhedsgraden af ​​ubehagelige fornemmelser og også for at fjerne svulmen af ​​væv.

farmakodynamik

Mekanismen for den terapeutiske effekt af ketoprofen's aktive stof er baseret på dets evne til at hæmme inflammatoriske mediatorer - TsOG1 og TsOG2, samt at forhindre syntesen af ​​lipoxygenase med bradykinin og histamin. På denne baggrund stabiliserer lysosomale membraner. Derudover er der en hindring af frigivelsen af ​​enzymer, der er involveret i den inflammatoriske proces i cellerne. Endvidere påvirkes tilstanden af ​​ledbrusk i sig selv ikke negativt.

I tilfælde af læsionens reumatoid ætiologi udvikler fibrinoidtrinnet ikke. Ved at reducere produktionen af ​​ATP hæmmes energimetabolismen i det inflammatoriske fokus - dets område falder. Den analgetiske virkning forklares af et fald i den følsomende virkning af prostaglandiner på smertestillende receptorer - ubehagelige impulser går ikke helt ind i hjernen.

Farmakokinetik

Ved ekstern lokal applikation af "QuickMel" akkumuleres dets komponenter ikke i vævene. I dette tilfælde når biotilgængeligheden af ​​midler 5-7%. Det er i stand til at trænge dybt ind i leddet - nå synovialvæsken og skabe den ønskede terapeutiske koncentration der. I blodplasma er det minimalt. Metaboliske processer finder sted i hepatocytter, men udskillelsen udføres hovedsageligt af nyrerne.

Instruktioner for korrekt brug

Generelt er brugsanvisningen for "Bystrumgel" enkel - lægemidlet er udelukkende beregnet til udendørs brug. Lægemidlet virker målrettet på kilden til smerte i det fælles og omgivende blødt væv.

Voksne, samt børn fra 12 år, anbefales at påføre en 3-5 cm klump i en strimmel på hudvævet direkte over det berørte område. I så fald undgå kontakt med gelen på slimhinderne eller øjnene.

Med forsigtige bevægelser skal medicinen forsigtigt gnides ind i det ønskede område, eller for at forbedre den terapeutiske virkning bør der anvendes et tørt bandage ovenfra.

Mængden af ​​stoffet - 2-3 gange om dagen. Ofte ikke påkrævet, fordi forbrændinger eller vævsoverbelastning med ketoprofen er muligt. Det er muligt at anvende medicinen til proceduren for fonophorese - en dybere indføring af det aktive stof i læsionen af ​​leddet.

Børn 6-12 år med muskelsmerter eller fællesproblemer kan bruge en lægemiddelgel, men i mindre doser, en strimmel på 1-2 cm bred, ikke mere end to gange om dagen. Generelle betingelser for behandling bør ikke overstige 8-10 dage. Uafhængig ændring i dosering, hyppighed af anvendelse eller timing af terapi er absolut uacceptabel. Hvis uønskede symptomer fremkommer, skal der straks afholdes en anden konsultation med en læge.

Særlige instruktioner

Ved slid, sår eller sår i stedet for den tilsigtede anvendelse af lægemidlet til behandling "Bystrumgel" er det bedre at afstå. Lægemidlet er gyldigt til brug på intakt væv.

Kontraindikationer til "QuickMel"

På trods af den udelukkende eksterne måde at bruge medicinen på, er der en række begrænsninger og kontraindikationer til brugen af ​​gelen:

  • grædende form for dermatitis;
  • eksem med hyppige eksacerbationer
  • infektiøse læsioner af hudvævet;
  • åbne sår i huden;
  • individuel hyperreaktion til det aktive stof eller hjælpekomponenter af lægemidlet
  • børn op til 5-6 år.

For gravide kvinder eller under amning, bør dette stof også ikke anvendes på det betændte led.

Med ekstrem forsigtighed og under streng tilsyn af en læge er "Bystrumgel" tilladt i den komplekse behandling af leddsygdomme hos mennesker med hjertesvigt, nyresygdomme eller ved kronisk hepatitis, cirrose. I disse tilfælde er det absolut nødvendigt at kende den nøjagtige dosering af lægemidlet.

Med alkoholholdige drikkevarer er gel uforenelig. Ved interaktion med andre lægemidler viser Bystrumgel følgende egenskaber:

  • reducerer aktiviteten af ​​diuretika;
  • ændrer den hypotensive effekt af de fleste lægemidler til hypertension;
  • forbedrer virkningen af ​​fibrinolytiske antikoagulanter;
  • kan forårsage sår og blødninger fra tarmene, når de kombineres med andre NSAID'er eller glucocorticoider.

Sideegenskaberne hos den lokale karakter er hyperæmi, hævelse og irritation af huden, udslæt ifølge varianten af ​​allergisk urticaria og kløe.

I ekstreme tilfælde med overdreven overdosering af gelens hovedpine, svimmelhed, hjerterytmeforstyrrelser, kortpustetid, fordøjelsesforstyrrelser, hæmaturi.

Gens sammensætning og gavnlige egenskaber

Hovedkomponenten i den ikke-steroide antiinflammatoriske undergruppe, som er til stede i sammensætningen af ​​lægemidlet "Bystrumgel", er ketoprofen. Det er han, der har på kroppen af ​​mennesker med fælles skade en kompleks virkning:

  • et signifikant fald i sværhedsgraden af ​​den inflammatoriske proces i vævet - netop i det krævede område
  • beroligende effekt - reducerer spændinger, generel ubehag;
  • reducere intensiteten af ​​smerte - med deres gradvise neutralisering;
  • lettelse af hævelse i vævene i det berørte område, hvilket reducerer det negative tryk på nerveenderne og hjælper også med at fjerne smerte;
  • korrektion af motorisk aktivitet - genopretning af bevægelsesområdet i en led, der er ramt af betændelse, genoprettelse af dens funktionelle aktivitet
  • eliminerer stivhed og endda knirkende ledd.

Yderligere komponenter af gelen - ethanol, carbomer 940, samt 980, trometamol, metalparhydroxybenzoat, lavendel- og orangeblomstolien sammen med renset vand styrker og understøtter ketoprofen farmakologiske egenskaber. Derfor er lægemidlets effektivitet så høj, og bivirkningerne er minimal.

Prisen på "Bystrumgel"

Det er ikke svært at købe "Bystrumgel" - bare gå til nærmeste apotek og navngiv medicinen. Apotekere er som regel ikke interesserede i receptformularen fra lægen, men spørger om hvilket formål gelen er købt.

Specialiserede private apoteker "Bystrumgel" frigives også uden yderligere betingelser, men der kan være en betydelig forskel i omkostningerne - i direkte forhold til placeringen af ​​salgsstedet og typen af ​​ydelser.

I de fleste tilfælde er Bystrumgel til en rimelig pris for alle segmenter af befolkningen - pensionister, studerende og unge familier. Således koster et rør på 30 g 180-200 rubler, mens 50 g af lægemidlet allerede koster 270-300 rubler. Pakning 100 g - 450-500 rubler. Omkostningerne vil blive påvirket af regionens afsides beliggenhed og de økonomiske omkostninger ved salg af lægemidlet.

Bystrumgel online apoteker tilbyder flere billigere - på producentens officielle hjemmeside kan du finde alle de nyttige oplysninger, anmeldelser og priser.

Ikke desto mindre er det nødvendigt at forstå, at ikke alle internetsteder er fuldt ansvarlige for deres kunder. Der er mange svindlere. Returner de penge, der bruges til dårlig kvalitet, er næsten umuligt.

Holdbarhed og opbevaringsregler

For at bevare de maksimale fordele ved medikamentgelen, skal den skabe de rigtige betingelser. Optimalt, hvis emballagen med stoffet er på et køligt sted, f.eks. På bunden af ​​køleskabet.

Opbevaring er simpelthen acceptabel i et skab, hvor direkte sollys ikke trænger ind - temperaturen i rummet er op til 22-25 grader. Et lukket rør kan bibeholde gens fordelagtige egenskaber i op til to år, mens det efter den første åbning af produktet er dets anvendelighed meget mindre.

Det er ikke tilladt at bruge gelen efter de udløbsdatoer, der er angivet på pakken - kemisk formel vil være anderledes, stoffet bliver giftigt og farligt for menneskers sundhed. Opbevaringsstedet bør udelukke muligheden for, at stoffet falder ind i børns hænder. Hvis et barn har bivirkninger efter påføring af gelen, skal du straks søge lægehjælp.

Hvad kan erstatte "Bystrumgel"

Da det aktive stof er ketoprofen salve, er bystrømgelene bredt repræsenteret på apotekets hylde. De kan have flere andre ekstra komponenter, men de fleste farmakologiske egenskaber vil være ens.

Oftest indikerer eksperter følgende lægemiddelstatning:

  • Ketoprofen Gel;
  • "Valusal";
  • "Flexen gel";
  • "Artrozilen";
  • "Febrofid";
  • Fastum Gel;
  • "Artrum gel".

De fleste af de anførte stoffer er ikke så overkommelige. Derudover har de deres egne indikationer, samt kontraindikationer til brug, eller brugsanvisninger og uønskede virkninger. Derfor er det op til lægen at vælge en erstatning for "Bystrumgelya", når den er intolerant. Selvmedicinering er uacceptabel. Faktisk betyder ikke altid den høje pris, at stoffet er kvalificeret og anvendeligt i tilfælde af fælles skade.

Drug anmeldelser

Forskellige skader på leddene - fra dislokation til brud - kan forekomme hos mennesker og i stand og ældre. Derfor bør en salve med en kompleks handling, for eksempel "Bystrumgel", altid være til stede. Han viste sig at være en stor hjælper - når den anvendes korrekt, fjerner smerten hurtigt, lindrer hævelse og betændelse i væv. Relief kommer bogstaveligt fra den første brugsdag.

Ivan Viktorovich, 57 år gammel, traumatolog

I mit juniorhold opstår der skader næsten hver dag - ledbåndene er strakte, og albuen er brudt. Jeg bærer altid "Bystrummgel" med mig til træning - det er i stand til at yde effektiv hjælp og forbedre trivsel. Derudover har han næsten ingen bivirkninger. Derfor anbefaler jeg det til alle mine venner, for eksempel til landets kits.

Evgenia Sergeevna, 38 år gammel, sportscoach

Mine knæled giver mig mange problemer - det gør ondt selv efter at have gået i parken på en sommerdag. I apoteker købte jeg forskellige salver, men Quickstomgel hjalp mig bedst. Allerede efter de første par dage med at anvende tre gange, følte jeg mig bedre - mine knæ gjorde ondt mindre, bevægede sig i dem uden en krise. Nu er mange livsglæder blevet tilgængelige for mig - for eksempel at lege med mine børnebørn i landet uden risiko for intens smerte om aftenen. Jeg anbefaler denne mirakel salve til alle mine veninder, der har de samme fælles problemer som min.

Valeria Semenovna, 67 år gammel

Vi vil være meget taknemmelige, hvis du bedømmer det og deler det på sociale netværk.

Bystrumgel i Magnitogorsk

Udgivelsesformer:

Apoteker i nærheden: Placer dit apotek på kortet

Kortet viser adresser og telefonnumre på apoteker i Magnitogorsk, hvor du kan købe Bystrumgel. Den faktiske pris på et apotek kan afvige fra den, der præsenteres på hjemmesiden. Vi beder om at angive omkostninger og tilgængelighed via telefon.

Online apotek: Placer dit onlineapotek

Levering af en fastfood taske til hjemmet er forbudt i henhold til lov nr. 429-ФЗ dateret 22. december 2014 "Om ændring af forbundslov" om lægemidlets omsætning ". Ordren leveres til nærmeste apotek.

analoger:

Synonymer af Quickgel er lægemidler med samme aktive ingrediens. Før brug skal du konsultere din læge, fordi selv medikamenter med samme dosering kan variere i rensningsgraden af ​​det aktive stof, sammensætningen af ​​hjælpestoffer og dermed effektiviteten af ​​terapeutisk virkning og spektret af bivirkninger.

Analoger af quickgel er lægemidler med samme farmakologiske virkning. Udskiftning af ordineret medicin med lignende kan kun udføres af den behandlende læge, fordi lægemidlet anvender en anden aktiv ingrediens.